Wybieramy żłobek

Każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko podczas jego pobytu w pracy było pod dobrą opieką, która umożliwiałaby maluchowi jak najlepszy rozwój. Zapewne chciałby także, by dziecko miało poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Jak mu to jednak umożliwić, skoro żłobki cieszą się, delikatnie mówiąc, nienajlepszą opinią?

Pierwszą decyzją, którą należy podjąć przy wyborze żłobka jest decyzja czy wybieramy żłobek publiczny czy prywatny. Żłobki publiczne są rzecz jasna tańsze (choć pojawiają się i publiczne w konkurencyjnych cenach), ale z kolei grupy w nich są przeważnie znacznie liczniejsze i co się z tym wiąże czas poświęcany dziecku jest mniejszy. Oprócz ceny posiadają jednak one cały szereg zalet - są bowiem kontrolowane prawnie przez państwo, muszą więc spełniać określone wymogi lokalowe i sanitarne. Nie jest jednak wcale powiedziane, że nasze dziecko trafi do żłobka państwowego, gdyż kolejki, zwłaszcza w dużych miastach, bywają bardzo długie.

Jeśli z kolei wybierzemy żłobek prywatny, bądź do posłania do takiego żłobka zmusi nas brak miejsc w żłobku publicznym, należy koniecznie sprawdzić, czy wybrany przez nas żłobek jest wpisany do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Jeśli nie, to raczej powinniśmy z niego zrezygnować i poszukać innego, nawet jeśli wyjątkowo odpowiada nam lokalizacja, a żłobek wydaje się sympatycznym miejscem. Wpis do rejestru oznacza bowiem, że placówka ta najprawdopodobniej nie zaprzestanie w najbliższym czasie działalności i co więcej, że musi ona spełniać takie same normy jak placówka państwowa, będąc kontrolowaną przez takie instytucje jak np. sanepid czy urząd gminy. Wybór żłobka należy rozpocząć odpowiednio wcześnie, najlepiej przynajmniej 2-3 miesiące przed powrotem do pracy.

Po wyborze miejsca, a najlepiej kilku miejsc, które będziemy sprawdzać i które odpowiadają nam pod kątem lokalizacji i ceny, powinniśmy zainteresować się ich statutem i regulaminem oraz zgromadzić jak najwięcej opinii co do jakości świadczonych usług. Jednym słowem powinniśmy zgromadzić jak najwięcej informacji o placówce, która nas interesuje. Jeśli pracujemy w weekendy, a nie mamy komu powierzyć w opiekę dziecka, powinniśmy również uwzględnić pytanie o dostępność żłobka w soboty, a jeśli to konieczne także w niedziele. Istnieją bowiem takie żłobki, głównie jednak są to placówki prywatne.

Powinniśmy też umówić się na wizytę i dalszej wiedzy zasięgnąć już na miejscu. Oczywiście szybko rzuci się nam w oczy to, czy miejsce to znajduje się w dobrej i bezpiecznej okolicy, czy jest otoczone ogrodem z placem zabaw, jak wygląda w środku, czyli czy jest czyste, dobrze oświetlone, umeblowane, a nade wszystko będziemy mieli jakieś wyobrażenie o pracującym w nim personelu. Warto dowiedzieć się jakie wychowawcy mają kompetencje i doświadczenie oraz jaki realizują program. Wiele żłobków deklaruje podążanie za określoną myślą pedagogiczną, dobrze więc dowiedzieć się także co nieco i na jej temat. Powinniśmy na samym początku pobytu dziecka w żłobku poobserwować podejście opiekunek do dzieci, by wyrobić sobie pierwszą opinię. Jeśli coś nam się nie spodoba w zachowaniu wychowawców, być może nie powinniśmy lekceważyć intuicji i skierować swoje kroki do innej, bardziej przyjaznej dziecku placówki.

Bardzo ważnym elementem życia dziecka w żłobku jest dieta. Najlepiej dowiedzieć się jak funkcjonuje stołówka i kuchnia w żłobku, zapytać o to czy jadłospis jest układany przez profesjonalnego dietetyka oraz, jeśli nasze dziecko posiada jakiekolwiek przeciwwskazania co do spożywania określonych pokarmów (np. jest diabetykiem), czy żłobek może uwzględniać te ograniczenia.

Tagi