Podróżowanie z dzieckiem

Dziecko w podróży to oczywiście temat rzeka. Dzieci są różne, inaczej w różnym wieku podchodzą do różnych środków lokomocji, inaczej je znoszą, inaczej sypiają, inaczej wygląda ich apetyt. Niestety, często wiele z tych rzeczy wychodzi w praniu. Z naszym krótkim poradnikiem podróżowanie z małym dzieckiem nie powinno jednak wydawać się czymś groźnym. Przysłowie mówi, że podróże kształcą i jest ono prawdziwe również jeśli chodzi o małe dzieci. Dziecko rozwija się podróżując z nami, gdyż czerpie mnóstwo nowych bodźców z otoczenia, a do tego jeszcze mocniej przywiązuje się do nas i uczy się ufności wobec nowych miejsc i osób.

 

Podróż samochodem

Wiele dzieci uwielbia ten sposób przemieszczania się. To też często dość wygodny sposób podróżowania dla rodziców - w razie potrzeby zawsze można się zatrzymać, a spora część dzieci, także starszych, zasypia w trakcie jazdy, dając rodzicom moment wytchnienia. Oczywiście kluczowym elementem podróży w ten sposób jest bezpieczeństwo dziecka. Używanie nosidełka, fotelika czy podkładki u starszych dzieci jest obowiązkowe do 12. roku życia dla dzieci nieprzekraczających 150 cm wzrostu. Powinny być one dobrze przypięte pasami, a maluch obowiązkowo powinien mieć zapięty pas czy pasy w nosidle czy foteliku. Każde nosidło czy fotelik powinien być dobrany do wzrostu i wagi dziecka zgodnie z kategoriami opracowanymi przez producentów, oraz być dostosowany do pojazdu, w którym będzie użytkowany. Nosidła (foteliki klasy zerowej) z reguły służą do przewożenia dzieci o wadze do 9-13 kg (górną granicę należy oczywiście sprawdzić, najlepiej tuż przed zakupem i w momencie osiągnięcia granicznej wagi przestawić się na fotelik). Foteliki klasy pierwszej przeznaczone są dla dzieci o wadze 9-18 kg. Ich przeznaczeniem jest podróż z dzieckiem, które potrafi samodzielnie siedzieć, są one zapinane pasami i wyposażone we własne pasy, którymi zapinane są dzieci. Fotelikami klasy drugiej z kolei podróżują dzieci do 25 kg. Mają one kształt poduszki z oparciem i wyposażone są w prowadnice, którymi przeciąga się pasy auta. Ostatni przedział (foteliki klasy trzeciej) stanowi już tylko poduszka z regulacją wysokości. Również w tym przypadku dziecko zapinane jest normalnymi pasami bezpieczeństwa.

Zlekceważenie obowiązku przewożenia dziecka w odpowiedni sposób (a więc na tylnym siedzeniu, w przypadku nosidełek tyłem do kierunku jazdy, a na przednim siedzeniu wyłącznie przy braku poduszki powietrznej dla pasażera) grozi mandatem w wysokości 150 zł i sześcioma punktami karnymi, nie wspominając o ryzyku narażenia dziecka na utratę zdrowia i życia.

Dziecko w trakcie jazdy nie powinno przyjmować żadnych pokarmów stałych, gdyż grozi to zachłyśnięciem. Jeśli musimy nakarmić dziecko, to lepiej zdecydować się na postój. Najlepszą porą na podróżowanie jest noc, kiedy dziecko śpi, bądź bardzo wczesny ranek.  Dodatkowym atutem jazdy z nocy jest możliwość szybkiego dotarcia na miejsce - ruch drogowy jest zdecydowanie mniejszy, nie ma korków, a śpiące dziecko nie spowalnia podróży domagając się postojów. Jeśli jedziemy we trójkę z małym dzieckiem, najlepiej by jeden z rodziców siedział z tyłu, przynajmniej wtedy gdy dziecko nie śpi. Oczywiście bez względu na wiek nigdy nie powinniśmy zostawiać dziecka samego w aucie, nawet na kilka minut.

Starsze dzieci, zwłaszcza za dnia, trzeba rzecz jasna czymś zająć. Polecamy możliwie kreatywne sposoby umilania sobie podróży, takie jak rozmowa, śpiew, słuchanie muzyki i audiobooków, czytanie książek, rysowanie, zabawy i gry słowne. Zdecydowana większość rodziców decyduje się na puszczanie kreskówek z tabletu bądź laptopa, co oczywiście jest skuteczne. Młodsze dzieci należy zabawiać pokazywaniem ciekawych miejsc i rzeczy za oknem samochodu, czytaniem książek i zabawkami (mogą przydać się jakieś nowe), które należy wyciągać pojedynczo.

 

Podróż pociągiem

Przy planowaniu przejazdu pociągiem należy zacząć od sprawdzenia rozkładu i zakupu biletów, najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem, zwłaszcza w przypadku atrakcyjnych turystycznie kierunków podczas trwania sezonu. Nie będzie wtedy problemu z miejscówką. Bilety rodzinne w PKP Intercity wiążą się ze zniżką dla opiekunów w wysokości 33 procent. Dziecko do lat 4 podróżuje za darmo, trzeba jednak przy zakupie biletów rodzinnych poprosić o darmowy bilet dla dziecka. Dzieci w wieku przedszkolnym powinny okazać zaświadczenie z przedszkola, dlatego należy o nie zadbać przed podróżą. Dzieci w wieku szkolnym powinny z kolei posiadać ważne legitymacje szkolne. Wszystkie dzieci od 4 roku życia jeżdżą ze zniżką 37 procent. Przedziały dla matek w ciąży bądź z dziećmi niestety nie zawsze są wydzielone, dlatego tuż przed wejściem należy zapytać o nie kierownika pociągu.

Szczególnie podczas długich podróży powinniśmy być uzbrojeni w dużą ilość zabawek i książek w przypadku małych dzieci, posiadać własny prowiant, chusteczki, papier toaletowy i ręczniki. Tak jak w przypadku podróży samochodem, w miarę możliwości polecane jest jechać pociągiem w nocy bądź wczesnym rankiem. Minusem względem podróży samochodem jest w tym przypadku niemożność wykonywania postojów, jednak rekompensuje to w pewnym sensie możliwość spaceru w wagonie i brak skrępowania pasami. Jest to swoją drogą wręcz wskazane, także dla osób dorosłych.

 

Podróż autobusem

Niestety jest to z oczywistych względów najmniej wygodny sposób podróżowania z dzieckiem, szczególnie bardzo małym. Jesteśmy wtedy skazani na siedzenie w miejscu. Zniżki w PKS są identyczne jak w przypadku podróży koleją.

 

Podróż samolotem

Wbrew obiegowej opinii nie jest to najgorszy sposób podróżowania z dzieckiem. Większość linii lotniczych zapewnia darmowy przelot dzieciom do 2. roku życia na kolanach rodziców. Gorzej z dodatkowym bagażem dla dziecka, dlatego warto wszystko dokładnie sprawdzić na stronach przewoźnika. Niektóre linie pozwalają na wzięcie wózka jako dodatkowego bagażu, inne pozwalają na zamontowanie łóżeczka dla najmniejszych dzieci. Poza tym w dużej mierze podróżowanie samolotem z dzieckiem nie różni się zbytnio od podróży pociągiem, dlatego zestaw potrzebnych rzeczy jest zbliżony, a więc obok jedzenia i dużej ilości artykułów higienicznych zabieramy zabawki i książki. No i oczywiście najlepsze pod względem komfortu są loty nocą.