Zabawy cz. I

By dobrze się bawić z dzieckiem nie potrzeba drogich zabawek, wystarczy odrobina kreatywności...

Jedną z ulubionych zabaw niemal każdego dziecka jest zabawa w chowanego. Bawić można się np. tuż po przebudzeniu, chowając się pod kołdrą i poduszkami, dodając np. “nie ma taty”. Jednym z pomysłów może być np. pozwolenie dziecku na chowanie się za już wysuszonym praniem znajdującym się na suszarce. Pewnie co jakiś czas będzie próbowało któreś ściągnąć, ale wystarczy się z nim chwilę pobawić. Wiele dzieci lubi wciskać się w różne ciasne szczeliny, dlatego trzeba na nie mocno uważać. Zabawa w chowanego jest jedną z ważniejszych zabaw w rozwoju umysłowym dziecka, uczy się ono bowiem tego, że nawet jeśli czegoś lub kogoś nie widać, nie oznacza to, że ten przedmiot czy ta osoba znika.

Zanim dziecko nauczy się mówić całe słowa, warto u niego wyćwiczyć naśladowanie poszczególnych sylab i głosek. Idealna w tym celu jest nauka odgłosów zwierząt i wszelkiego rodzaju maszyn, urządzeń i narzędzi. Dziecko ma bardzo wyczulony słuch i wcześniej czy później będzie powtarzało odgłosy szczekania, sygnału karetki pogotowia, czy wbijania młotkiem gwoździa. Tylko spokojnie jeśli dziecko powtarza początkowo niewiele odgłosów - z czasem, zachęcane uśmiechem zadowolonego rodzica, będzie znało ich mnóstwo! Jeśli dziecko już kilka zna, można kilkakrotnie dziennie o nie pytać. Warto też czytać dziecku książki, koniecznie z kolorowymi obrazkami, a także zabierać do zoo, na wieś czy w pobliże jakiejś większej okolicznej budowy.

Jeśli jeszcze wasze dziecko nie ma klocków (oczywiście możliwie dużych), to powinniście jak najszybciej o nich pomyśleć. Klocki rozwijają wyobraźnię, kreatywność, a przy tym dziecko dostrzega, że może samodzielnie przekształcać rzeczywistość. Oczywiście każdą udaną budowlą dziecko zechce się pochwalić, jednocześnie zachęcając do wspólnego budowania. Przykładem zabawy z dzieckiem może być kładanie określonego wzoru, np. małego kwadratu i prośba o wybudowanie podobnego przez dziecko.

cdn.

Polecane tematy